Reklama

Franciszek

Franciszek

16.07.2012
Czyta się kilka minut
Jest podobno ciągle najpopularniejszym ze świętych; fascynuje wielu – wierzących i niewierzących.
D

Dane mi było do niego znowu wrócić. Prowadziłem rekolekcje organizowane co roku przez Braci Mniejszych, oparte na jego pismach i przeżywane w miejscach jego życia. Ostatnim czytanym i rozważanym przez nas tekstem był jego „Testament”.

Gdyby trzeba było go streścić w dwóch słowach, musiałyby nimi być: „Ewangelia” i „Kościół”. „Żyć Ewangelią” – odczytaną po prostu, bez potrzeby żadnych komentarzy (z reguły łagodzących), dosłownie – było jego osobistym pomysłem na życie, programem odkrytym w procesie nawrócenia, pojmowanym i realizowanym z takim radykalizmem, że jego właśni współbracia – jeszcze za jego życia – nie byli w stanie (?), nie chcieli (?) go podzielać. Kiedy w 1223 r. redagował od nowa regułę (potwierdzoną przez papieża Honoriusza III), mówili mu – znając jego przekonania – że pisze ją dla siebie, a nie dla nich! Ewangelia oznaczała dla niego wybór miłości, która...

2681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]