Reklama

Kiedy drzewo nie owocuje

Kiedy drzewo nie owocuje

16.03.2013
Czyta się kilka minut
Bp Grzegorz Ryś: Dzisiejsze czasy są podobne do Franciszkowych. Europa w wieku XII i XIII przeżywała boom gospodarczy. Rozwój w skali makro generował świat biedy i pogłębiał podziały majątkowe. Na takim tle łatwo o antyklerykalizm.
Plac św. Piotra, 13 marca 2013 r. Fot. Giuliano Koren / CORBIS
M

MACIEJ MÜLLER, ARTUR SPORNIAK: Nowy papież przybrał imię Franciszek. Czego się można teraz spodziewać?
BP GRZEGORZ RYŚ: W duchowości franciszkańskiej jest kilka prostych rzeczy: odkrycie człowieczeństwa Jezusowego, zwłaszcza w tych najbardziej ludzkich wymiarach początku i końca życia: Bożego narodzenia i Golgoty; świadectwo; ewangelizacja w postaci połączenia apostolstwa z ubóstwem.
Dodajmy: Franciszek, czyli następca Benedykta. Franciszek bywał częstym gościem klasztoru benedyktynów w Subiaco, a najstarsze udokumentowane jego przedstawienie znajduje się właśnie w tym klasztorze. Franciszek przejmuje też dziedzictwo św. Benedykta, choć je na swój sposób przetwarza.
Co ciekawe, w czasach, gdy Franciszek przychodził do Subiaco medytować i szukać równowagi duchowej, klasztor ten znajdował się w głębokim kryzysie. Zachowała się...

18274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]