Reklama

Ładowanie...

Kiedy drzewo nie owocuje

16.03.2013
Czyta się kilka minut
Bp Grzegorz Ryś: Dzisiejsze czasy są podobne do Franciszkowych. Europa w wieku XII i XIII przeżywała boom gospodarczy. Rozwój w skali makro generował świat biedy i pogłębiał podziały majątkowe. Na takim tle łatwo o antyklerykalizm.
Plac św. Piotra, 13 marca 2013 r. Fot. Giuliano Koren / CORBIS
M

MACIEJ MÜLLER, ARTUR SPORNIAK: Nowy papież przybrał imię Franciszek. Czego się można teraz spodziewać?
BP GRZEGORZ RYŚ: W duchowości franciszkańskiej jest kilka prostych rzeczy: odkrycie człowieczeństwa Jezusowego, zwłaszcza w tych najbardziej ludzkich wymiarach początku i końca życia: Bożego narodzenia i Golgoty; świadectwo; ewangelizacja w postaci połączenia apostolstwa z ubóstwem.
Dodajmy: Franciszek, czyli następca Benedykta. Franciszek bywał częstym gościem klasztoru benedyktynów w Subiaco, a najstarsze udokumentowane jego przedstawienie znajduje się właśnie w tym klasztorze. Franciszek przejmuje też dziedzictwo św. Benedykta, choć je na swój sposób przetwarza.
Co ciekawe, w czasach, gdy Franciszek przychodził do Subiaco medytować i szukać równowagi duchowej, klasztor ten znajdował się w głębokim kryzysie. Zachowała się...

18274

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]