Reklama

Fitness dla mózgu

Fitness dla mózgu

09.10.2017
Czyta się kilka minut
W potocznych wyobrażeniach obiektywna nauka i subiektywna sztuka egzystują na przeciwległych biegunach. Polski artysta próbuje je do siebie zbliżyć.
Kadr z filmu „Photon” MAT. DYSTRYBUTORA

„Photon” Normana Leto (właściwie ­Łukasza Banacha), nagrodzony na ostatnim festiwalu gdyńskim w sekcji Inne Spojrzenie, to zuchwała hybryda filmu popularnonaukowego, eseju filozoficznego, fabuły i autobiograficznego dokumentu, próbująca ogarnąć wszechświat i fenomen ludzkiej cywilizacji od momentu powstania aż po ich przyszłe losy. Przede wszystkim jednak Leto znalazł wizualny język, by nadać ruchomą formę temu, co niewidzialne: tym wszystkim kwarkom, gluonom, protonom czy sekwencjom molekularnym, znanym nam głównie ze schematycznych rysunków w szkolnych podręcznikach. W „Photonie” konsultowane z przedstawicielami świata nauki symulacje nie tylko dają wgląd wszędzie tam, gdzie dociera jedynie najnowszej generacji sprzęt, albo w ogóle żaden wzrok nie sięga. Stworzone na komputerze obrazy pozwalają w tym niedostępnym świecie dostrzec najprawdziwsze piękno.

Oglądając film,...

4451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wszystko pięknie, ale od tak szanowanego i opiniotwórczego czasopisma oczekuję najwyższych standardów kultury języka i przeciwstawienia się popularnemu, a niezgodnemu z systemem polszczyzny, trendowi do nieodmieniania nazwisk (w tym tych kończących się na "-o" (Lato, Stando, Mleczko, Ziobro). Wszystkie one są odmienne analogicznie do "Koścciuszko", co szczególnie teraz, przy okazji wspomnień o Kościuszce i dodatku "TP", poświęconego Naczelnikowi, warto przypomnieć. Odmieniajmy Kościuszkę, Ziobrę i Letę.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]