Reklama

Film „Wołyń”: czym się stanie?

Film „Wołyń”: czym się stanie?

19.09.2016
Czyta się kilka minut
Wydarzenia sprzed ponad 70 lat nie budzą wątpliwości. Dokumenty, świadectwa tych, którzy przeżyli, opowieści przekazywane w rodzinach – wszystkie one mówią o zaplanowanej i dokonanej z nieprawdopodobnym okrucieństwem czystce etnicznej.
O

O tym, jak w latach 1943-44 Ukraińcy mordowali polską mniejszość na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Jakim mitem obrosły w ukraińskiej pamięci zbiorowej te wydarzenia? Wiemy, jakie wzniesiono tam pomniki, komu poświęcono ulice itd. Tymczasem mit jest ważny: przez opowieść o przeszłości objaśnia on sens teraźniejszości i przepowiada przyszłość. Zderzenie mitu z historią bywa więc trudne. Tak było w Polsce po 2000 r., po książce Jana T. Grossa „Sąsiedzi”. Szok jednak okazał się pożyteczny. Szokiem dla wielu Rosjan był podobno pokazany w ich krajowej telewizji film „Katyń” Andrzeja Wajdy. Głosy dochodzące z Rosji były pozytywne. Czym będzie „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego – dla Polaków i dla Ukraińców?

...

5232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czuje się zaintrygowany, muszę doczytać o postaci. Przytoczone cytaty wprost zdumiewają mądrością i przejrzystością.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]