Reklama

Wiele przed nami

Wiele przed nami

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Andrij Portnow, historyk: Państwo ukraińskie powinno zainicjować powstanie międzynarodowej komisji ds. zbrodni wołyńskiej, która przeprowadziłaby badania archeologiczne. Dziś możemy się tylko domyślać, ile jest masowych grobów.
Fot. Piotr Kosiewski
T

TOMASZ HORBOWSKI, PIOTR KOSIEWSKI: Dlaczego dla Ukraińców debata wokół Wołynia i zaakceptowanie tego, że doszło tam do zbrodni, są ciągle tak trudne?
ANDRIJ PORTNOW: Dla wielu, ale nie dla wszystkich, Wołyń jest przeszkodą w rehabilitacji podziemia antysowieckiego i UPA jako symbolu walki o państwowość i niepodległość. Często słyszę pogląd, nawet z kręgów liberalnych: jesteśmy gotowi zacząć rozmowy o ciemnych stronach, ale dopiero kiedy ukraińskie państwo oficjalnie uzna antysowiecką walkę podziemną jako istotną część historii Ukrainy. I kiedy zmniejszy się zagrożenie ze strony silnej dziś u nas opcji neosowieckiej z jej wizją tożsamości i pamięci historycznej. W ten sposób Wołyń pozostaje zakładnikiem szerszych debat o tym, czym było podziemie nacjonalistyczne, ukraiński ruch narodowy i czym jest Ukraina teraz – jako państwo i naród.
...

11030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]