Reklama

Fikcja z elementami etyki

Fikcja z elementami etyki

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Sabotowana przez dyrektorów, lekceważona przez państwo, od ponad dwóch dekad niezmiennie postrzegana jako „anty-katecheza”. Po co nam w szkole taka etyka?
Ilustracja: Konrad Nowicki
O

O tej sprawie informowaliśmy 24 sierpnia na naszej stronie internetowej: według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Polska nie wykonuje wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie ograniczania prawa do lekcji etyki w szkole.
Przypomnijmy: 15 czerwca 2010 r. w sprawie „Grzelak przeciw Polsce” Trybunał uznał, że brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki w miejsce religii narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Trybunał stwierdził też, że niewierzący uczeń, który nie chodzi na lekcję religii, a nie mając możliwości uczęszczania na etykę, znajduje na świadectwie pustą rubrykę „religia/ /etyka” – jest dyskryminowany. Tak właśnie było w przypadku skarżących państwo Grzelaków – mimo kilkuletnich starań rodziców, szkoła nie zapewniła ich synowi zajęć z etyki, a we wspomnianej rubryce na świadectwie widniała kreska, co – wedle...

17071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]