Reklama

Festiwal grobów

Festiwal grobów

10.05.2011
Czyta się kilka minut
Przez uchylone drzwi zobaczyłam biało-czerwoną flagę i pień brzozy. Dalej nie weszłam. Wielkosobotnia wizyta w mojej nowej parafii.
W

W poprzedniej, za dawnego proboszcza, było zupełnie inaczej. Prosta figura Jezusa leżała dyskretnie wśród donic kwiatów przed bocznym ołtarzem, niemal ukryta. Na ołtarzu monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Że bywają inne, polityczne czy publicystyczne groby Pańskie, wiedziałam tylko z telewizji. Nie wiedziałam jeszcze, że można poczuć się w kaplicy nie u siebie.

Od kilku wieków groby Pańskie w Polsce były wyrazem treści narodowych i komentarzem do sytuacji politycznej i społecznej. Początki były inne. Zwyczaj po raz pierwszy pojawił się w X w. w Augsburgu, gdzie biskup Ulryk przenosił konsekrowaną hostię do innego kościoła, kładł na ołtarzu i przykrywał kamieniem. Zwyczaj budowania grobów Bożych rozpowszechnił się w XI w. Miały być po prostu pełnym kwiatów, świec i ozdobnych tkanin ołtarzem do wystawienia Najświętszego Sakramentu.

Dziś...

2396

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]