Reklama

Ewolucja do poprawki

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Czy podręczniki do biologii trzeba będzie pisać od nowa? Biolodzy coraz częściej mówią, że współczesna teoria ewolucji wymaga... ewolucji.
GETTY IMAGES
T

Teorię ewolucji już raz trzeba było przeformułować. Gdy Darwin zaproponował w 1859 r. swoją koncepcję powstawania gatunków drogą selekcji naturalnej, nie znano jeszcze mechanizmów dziedziczenia. Nowoczesna genetyka, która zdołała je wyjaśnić, narodziła się dopiero około 1900 r., gdy Hugo de Vries, Carl Correns i Erich Tschermak niezależnie od siebie doprowadzili do ponownego odkrycia sformułowanych przez Gregora Mendla w latach 60. XIX w. praw dziedziczenia.

Początkowo wydawało się, że ewolucjonizm i genetyka prowadzą do sprzecznych przewidywań i tych dwóch fundamentalnych dziedzin biologii nie da się pogodzić. Jednak na przestrzeni lat 20. i 40. XX w. takim badaczom jak Ronald Fisher, Sewall Wright, Theodosius Dobzhansky i Ernst Mayr udało się pogodzić klasyczny darwinizm z przewidywaniami genetyki populacyjnej: narodziła się Nowoczesna Synteza (ang. Modern Synthesis...

19893

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]