Reklama

Ewolucja do poprawki

Ewolucja do poprawki

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Czy podręczniki do biologii trzeba będzie pisać od nowa? Biolodzy coraz częściej mówią, że współczesna teoria ewolucji wymaga... ewolucji.
GETTY IMAGES
T

Teorię ewolucji już raz trzeba było przeformułować. Gdy Darwin zaproponował w 1859 r. swoją koncepcję powstawania gatunków drogą selekcji naturalnej, nie znano jeszcze mechanizmów dziedziczenia. Nowoczesna genetyka, która zdołała je wyjaśnić, narodziła się dopiero około 1900 r., gdy Hugo de Vries, Carl Correns i Erich Tschermak niezależnie od siebie doprowadzili do ponownego odkrycia sformułowanych przez Gregora Mendla w latach 60. XIX w. praw dziedziczenia.

Początkowo wydawało się, że ewolucjonizm i genetyka prowadzą do sprzecznych przewidywań i tych dwóch fundamentalnych dziedzin biologii nie da się pogodzić. Jednak na przestrzeni lat 20. i 40. XX w. takim badaczom jak Ronald Fisher, Sewall Wright, Theodosius Dobzhansky i Ernst Mayr udało się pogodzić klasyczny darwinizm z przewidywaniami genetyki populacyjnej: narodziła się Nowoczesna Synteza (ang. Modern Synthesis...

19893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za świetny tekst, tego typu <oczywista> wiedza niestety jest powszechnie ignorowana na zasadzie "zachowanie (i cały wachlarz + -) masz po rodzicach (geny) i kropka", nie ma dalszego toku myślenia, faktu, iż jesteśmy stale podatni na czynniki zewnętrzne, a co ma swoje konsekwencje w przypadku wszystkich form życia.

Po prostu powrót do niesprzecznej z darwinizmem teorii lamarkizmu. Wczesna teoria ewolucji.

Człowiek jest wszystkożerny więc natura dała mu adekwatny do potrzeb zestaw uzębienia. Mamy więc siekacze, które służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt α-amylazy z pokarmem. Każdemu według potrzeb. Mówisz i masz. Z powyższego by wynikało, że bezmyślna natura działa bardziej efektywnie od pana Boga. Chyba, że przyjmiemy, że pan Bóg wspiera z ukrycia bezmyślną naturę.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]