Reklama

Tylko czy aż teoria?

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Nie tylko kreacjoniści, forsujący pomysły niezgodne ze stanem współczesnej wiedzy, podważają teorię ewolucji. Robią to również – nieustannie! – sami biolodzy.
I

I nie ma w tym niczego dziwnego. Podstawową zasadą nauk ścisłych jest uznanie, że żadna hipoteza ani teoria nie może czuć się bezpiecznie. Nauki poszukują coraz lepszych sposobów opisywania otaczającego nas świata, a najlepszym jak dotąd sposobem na osiągnięcie tego jest falsyfikacja – czyli ciągłe podważanie aktualnie „obowiązującego” opisu świata, poszukiwanie w nim luk i nieścisłości.

W nauce teoria – w przeciwieństwie do języka potocznego, w którym często krytykujemy jakiś pomysł mówiąc, że „to tylko teoria” – to zbiór opierających się falsyfikacji hipotez; program badawczy z sukcesem przechodzący kolejne próby weryfikacji eksperymentalnej. Teoria stanowi szczytowy etap w ewolucji danej hipotezy badawczej, czasami zyskując tak wielkie znaczenie, że staje się paradygmatem – czymś, co wyznacza sposób myślenia i uprawiania nauki w danej dziedzinie. Teoria...

1662

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]