Reklama

Emeryci dalej od palm

Emeryci dalej od palm

04.01.2011
Czyta się kilka minut
Rosnąca armia emerytów to nie lada problem demograficzny i wielkie wyzwanie ekonomiczne: za ćwierć wieku w Polsce ma być podobno aż o 10 mln więcej sześćdziesięciopięciolatków. Każda zmiana powszechnego systemu emerytalnego musi więc budzić ogromną uwagę i równocześnie wielką podejrzliwość. Na szali przecież leży nasze bezpieczeństwo finansowe.
N

Nowy rok dostał w prezencie od starego rządowy projekt gruntownych zmian w systemie emerytalnym. Zmian wymuszonych złą sytuacją w finansach publicznych i obawą, że szybko rosnące zadłużenie lada chwila przekroczy konstytucyjne progi bezpieczeństwa. Potrzeba udoskonalenia samego systemu emerytalnego była więc wtórna przy przygotowywaniu rządowej propozycji.

Równocześnie trzeba podkreślić, że ratowanie finansów publicznych nadszarpniętych skutkami światowego kryzysu jest absolutną koniecznością. Tym bardziej że kryzys wciąż rani kolejne państwa i zubaża ich obywateli. Nie trzeba wiele, by wywołać lawinę niebezpieczną dla stabilności kraju i naszych portfeli. A rosnące zadłużenie może być właśnie kamykiem, który ją uruchomi.

Zadłużenie można realnie obniżyć tnąc wydatki, np. pensje budżetówki i emerytury - patrz Estonia. Albo na papierze,...

2808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]