Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Elegia

Elegia

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Literacki debiut młodego reportera i podróżnika, który na koncie ma m.in. wyprawę w Himalaje Birmańskie i samotną pieszą wędrówkę przez pustynię Atakama.
O

Opowiadania z tego zbioru łączy wiejska tematyka i schyłkowy nastrój. To elegia o wsi polskiej. Wsi, która się kurczy – która się unowocześnia i unifikuje. „Unifikuje” to dobre słowo: bo przecież kołem zamachowym przemian są unijne dotacje. Za które się kupuje kostkę Bauma i anteny satelitarne.
Muszyński stawia na opozycję: dzisiaj/kiedyś. Jak w opisie wiejskich zabaw: „Gówno, nie zabawa. Paru drętwych ludzi, nowomowa z unii, na scenie organista za parę stów i rzadkie stoły. Nic nikomu nie wypada i ciągle leje. Jak ktoś dostanie w mordę, dzwonią po policję. Prawie nikt nie pije, palić nie wolno, więc o północy wychodzą. (…) Kiedyś były zabawy. Jezu Chryste, na zabicie. Robiło je oespe w każdą sobotę, chyba że lało. Na wszystko były pieniądze i czas”.
Język tego zbioru nie jest przezroczysty. Zmienia się, eksperymentuje, wreszcie: korzysta z gwary. Niektóre opowiadania są nią tylko inkrustowane, inne napisane w całości.
Znamienne, że zbiór ukazał się w wydawnictwie Czarne. Tym samym, które dziesięć lat wcześniej wydało sensacyjny debiut innego chłopaka urodzonego w 1984 r. na prowincji południowej Polski: Mirosława Nahacza.

Andrzej Muszyński, „Miedza”, Czarne, Wołowiec 2013

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]