Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Dodatek: Nagroda Literacka Gdynia 2014
Dodatek "Nagroda Literacka Gdynia 2014" ukazał się wraz z numerem:
TP 26/2014
.
Spis treści numeru
Artykuły w dodatku
Uważność
Marcin Szuster
Jak wiadomo, twórczość Paula Celana uchodzi za najdonioślejszą poetycką odpowiedź na Zagładę, i chyba trudno ją czytać poza tym kontekstem.
Wymiar czasu
Marcin Szuster
Grzegorz Jankowicz pisał w recenzji tej książki, że wiersze Katullusa, głównego świntucha starożytności, „odsłaniają przed nami swój pełniejszy sens tylko…
Synergia
Marcin Szuster
Starannie opracowany tom obejmuje całą autobiograficzną prozę Nervala z lat 1850–1855. Pisarz cierpiał wtedy z powodu nawrotów choroby psychicznej, która w…
Samizdat
Marcin Szuster
Licząca niemal pięćset stron antologia zawiera utwory szesnastu poetów i podsumowuje wieloletnią przygodę Jerzego Czecha z rosyjskim wierszem „epoki samizdatu…
Król pisarz
Marcin Szuster
Po śmierci króla Stanisława Augusta rękopis jego pamiętników trafił do tajnego archiwum w Petersburgu i do dziś przechowywany jest w Rosji.
Szkicowanie
Tomasz Fiałkowski
Krytyka jest współczesną formą autobiografii. Człowiek pisze o życiu, sądząc, że pisze o swoich lekturach” – słowa Argentyńczyka Ricarda Piglii nieprzypadkowo…
Duchy
Tomasz Fiałkowski
Ta książka mogłaby równie dobrze otrzymać nominację w kategorii „proza”. Nie tylko dlatego, że zachwyca frazą i swobodą językową.
Na północ
Tomasz Fiałkowski
Jest dziesięć razy większa od Polski, a w swoich granicach pomieściłaby aż pięć Francji, sto państw wielkości Belgii, siedemdziesiąt cztery Holandie...”.
Proza kobiet
Tomasz Fiałkowski
Czy „Wojnę polsko-ruską” Doroty Masłowskiej można czytać równolegle z „Dziewczętami z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej? Prof. Ewa Graczyk pokazuje, że można, i…
Panorama
Tomasz Fiałkowski
Modernizm łączymy niemal automatycznie z kategorią postępu – trzy studia Jana Balbierza, autora m.in. książki „Nowy kosmos. Strindberg, nauka i znaki”,…
Ciąg i grymas
Kalina Błażejowska
Jeszcze jeden debiut w tym zestawieniu. Taki, o którym mówi się „odważny” albo „mocny”. Mocne jest już pierwsze zdanie: „W dniu, w którym ją zabiła, nic nie…
Rzecz o Polsce
Kalina Błażejowska
Pisany przez kilkanaście lat, w czasie pracy na prestiżowych placówkach dyplomatycznych, późny debiut literacki dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.
W ciemności
Kalina Błażejowska
Wiele demonów” to pierwsza powieść Pilcha po pięciu latach milczenia – czyli jedna z tych premier, które marketingowcy nazywają „literackimi wydarzeniami roku…
Elegia
Kalina Błażejowska
Literacki debiut młodego reportera i podróżnika, który na koncie ma m.in. wyprawę w Himalaje Birmańskie i samotną pieszą wędrówkę przez pustynię Atakama.
Bluzg
Kalina Błażejowska
Podtytuł głosi: „Ostatnia powieść awangardowa”. Że awangardowa, nie ulega wątpliwości – konstrukcją przypomina raczej tom poetycki. Ale czemu ostatnia?…
Po końcu
Grzegorz Jankowicz
W 2011 r. Marcin Świetlicki – z okazji 50. urodzin – wydał zbiór 535 wierszy, w którym znalazły się niemal wszystkie jego utwory z przeszło trzydziestoletniego…
Puls świata
Grzegorz Jankowicz
Tytułowe „Pulsary” to gwiazdy emitujące rytmiczne promieniowanie elektromagnetyczne. Może ono przyjąć postać promieniowania radiowego, rentgenowskiego lub…
Szelesty
Grzegorz Jankowicz
Ladino to język, którym posługiwali się sefardyjscy Żydzi po opuszczeniu (w wyniku wygnania) Półwyspu Iberyjskiego. Mieszanka hiszpańskiego i hebrajskiego.
Pieśniarz
Grzegorz Jankowicz
W „Komentarzach do wierszy Brechta” Walter Benjamin wskazuje na pewną okoliczność zmieniającą nasz stosunek do tekstów, które jeszcze wczoraj wydawały się…
Bez ram
Grzegorz Jankowicz
Każdą ze swych poetyckich i prozatorskich książek Foks obudowuje kontekstami literackimi i filozoficznymi.
Kto tłumaczył?
Magda Heydel
Przekład przestaje być traktowany jedynie jako pomoc dla oryginału i jego kopia, a tłumacz jako rzemieślnik-pośrednik. Przekład to pisanie literatury po polsku.
Co jest dobrego w Nagrodzie Literackiej GDYNIA
Małgorzata Łukasiewicz
Małgorzata Łukasiewicz, Przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia: Po pierwsze, Nagroda GDYNIA ma znakomite pochodzenie. Rodzicami są biblioteka i…
Gdynia, czyli otwarte Miasto Słowa
Wojciech Szczurek
Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni: Nagroda Literacka GDYNIA zrodziła się z wielkiego marzenia o tym, że nasze miasto gościć będzie wybitnych twórców polskiej…