Reklama

Ekologiczny 11 września

Ekologiczny 11 września

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Amerykanie zawsze byli pewni, że nic, nawet lot na księżyc, nie jest niemożliwe. Wobec największej katastrofy ekologicznej w dziejach USA stają jednak bezradnie.
N

Najpierw mówiono o 5 tysiącach baryłek. Potem o 20 tysiącach. Później pojawiły się obawy, że wyciek będzie większy niż ten po awarii tankowca "Exxon Valdez" u wybrzeży Alaski w 1989 r. Kolejne szacunki mówiły już o 30 tysiącach baryłek - dziennie...

Dziś eksperci przypuszczają, że do wód Zatoki Meksykańskiej każdego dnia może się przedostawać nawet 60 tysięcy baryłek. Czyli: dwa i pół miliona galonów. Albo inaczej: dziewięć i pół miliona litrów ropy. Mówiąc jeszcze bardziej obrazowo: to tak, jakby u południowych wybrzeży USA co cztery dni tonął kolejny "Exxon Valdez".

Tymczasem od awarii mijają dwa miesiące. Mimo licznych prób, znajdującego się na głębokości półtora kilometra wycieku nie udało się dotąd zatamować. Wprawdzie część ropy (ok. 15 tys. baryłek) jest odsysana. Koncern BP, do którego należy platforma wiertnicza Deepwater Horizon,...

7084

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]