Reklama

Dzisiaj jest Boże Narodzenie

Dzisiaj jest Boże Narodzenie

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Choć wieczerzę wigilijną rozpoczynamy tekstem Pisma, który wskazuje na konkretny moment z odległych czasów ("w owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, Łk 2, 1),­ to religijny powód świętowania Bożego Narodzenia nie leży przede wszystkim w przeszłości: można i trzeba go odnaleźć tu i teraz.
"

"Bóg musi narodzić się w tobie. / Choćby tysiąckroć Bóg w Betlejem był zrodzony, / A w tobie nie, toś już na wieki jest zgubiony". "Bóg musi narodzić się w tobie"... Autor tych słów, siedemnastowieczny mistyk Anioł Ślązak, nie jest w swym myśleniu odosobniony - wpisuje się w tradycję sięgającą Kościoła Apostolskiego. Już św. Paweł pisał do Galatów: "Dzieci, w bólach was rodzę, aż Chrystus się w was ukształtuje" (Ga 4, 19). Żyjący w II wieku autor Listu do Diogneta pisze o Bogu, że "rodzi się zawsze młody w sercach świętych". Podobnie wyrażają się Orygenes, Maksym Wyznawca czy mistycy nadreńscy. Zapytać jednak można, co to znaczy, że Bóg rodzi się w moim sercu? Jak rozpoznać to doświadczenie? Czy i jak mogę boskie narodziny we mnie przyspieszyć, opóźnić albo zniweczyć?

By choć trochę zrozumieć tę tajemnicę, warto najpierw uświadomić sobie, że Tym, kto rodzi...

5163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]