Reklama

Drogi z Betlejem

Drogi z Betlejem

16.12.2013
Czyta się kilka minut
W tradycji chrześcijańskiej można odnaleźć myśl, że narodzenie Jezusa w Betlejem nie jest jedyne. Powiadają mistycy, „trzy są narodzenia Syna: Pierwsze w wieczności z Ojca. Drugie w Betlejem z kobiety. Trzecie w każdej ludzkiej duszy”.
Fot. Mark Makela / CORBIS
Ś

Święta, święta! I po świętach”. Ale właściwie: jakie święta? I po jakich świętach zaraz będzie? Powtarzana jak mantra fraza, że przeżywane właśnie święta zatraciły swój chrześcijański charakter, stała się banałem. Bardziej istotne jest kryjące się za nią nie zawsze rozpoznawane założenie, że dobrze wiemy, na czym ów chrześcijański charakter miałby polegać. Co bowiem odróżnia to, co chrześcijańskie, od tego, co chrześcijańskie nie jest?
CHRZEŚCIJAŃSTWO W HISTORII
Lecz już słyszę głosy: czyż nie jest to oczywiste?! I czyż nie jest takie właśnie na podstawie właściwie rozumianego Wydarzenia, które świętujemy pod koniec grudnia? Oto Bóg, boski Syn, Logos wcielił się – urodził jako człowiek, konkretny, ten a nie inny, znany z imienia – Jezus z Nazaretu. Posiadając boską wiedzę i mądrość, zebrał grupę uczniów, nauczał ich przykładem i słowem. Po swojej zaś...

9991

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]