Reklama

Dziewczyny przy ołtarzu

Dziewczyny przy ołtarzu

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Wyobraźmy sobie, że do księdza opiekującego się grupą ministrantów zgłasza się ktoś chętny do służby ołtarza. Wydawałoby się, że każda młoda osoba chętna do zaangażowania w sprawy wiary winna cieszyć. Czy rzeczywiście? Wyobraźmy sobie, że ministrantem chce zostać... dziewczyna.
-

---ramka 315324|prawo|1---Wiele zależy od tego, w której diecezji, a nawet parafii zgłosi się ochotniczka. Żadnych szans na służbę przy ołtarzu nie miałaby w archidiecezjach: częstochowskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej - ministrantek nie życzą sobie tamtejsi arcypasterze. Z ankiety przeprowadzonej przez “TP" wynika, że w większości innych archidiecezji przeważają ministranci-chłopcy. Tak jest np. w archidiecezji katowickiej, łódzkiej czy diecezjach bielsko-żywieckiej, elbląskiej, pelplińskiej. W pozostałych archidiecezjach i diecezjach posługa ministrantek zdarza się sporadycznie, jedynie w kilku parafiach. Księży nie zachęca się do angażowania ministrantek, nawet jeśli formalnie nie ma przeszkód.

Trudność polega właśnie na tym: w większości diecezji sprawa nie jest uporządkowana formalnie. Wydaje się, że próbę uregulowania podjął wiosną IV Synod...

17088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]