Reklama

Dziewczyny przy ołtarzu

Dziewczyny przy ołtarzu

11.01.2015
Czyta się kilka minut
20 lat temu Watykan pozwolił kobietom na służbę przy ołtarzu. W Polsce ministrantki stanowią rzadko spotykany widok.
Ministrantki na niedzielnej mszy, Prószków (woj. opolskie), październik 2014 r.
Ministrantki na niedzielnej mszy, Prószków (woj. opolskie), październik 2014 r. Fot. Sławomir Mielnik dla „TP”
W

W blisko połowie z 44 diecezji dziewczęta mogą zostać ministrantkami: w diecezji opolskiej, sandomierskiej i sosnowieckiej; archidiecezjach gdańskiej, białostockiej i wrocławskiej. Nie wszyscy biskupi jednak chcą mieć ministrantki. Przy ołtarzu nie mogą służyć w diecezjach toruńskiej, łomżyńskiej, archidiecezji częstochowskiej i całej metropolii krakowskiej.

Obcy w drużynie

Klaudia Grabiec ma 22 lata. Długie, proste blond włosy nosi związane w wysoki kucyk. Na nogach ciemne spodnie i trampki, które, kiedy przyklęka przed prezbiterium, wystają spod alby. Ministrantką jest od pięciu lat – chciała wcześniej, ale ówczesny proboszcz nie godził się na posługę dziewczyn. Do mszy służy już coraz rzadziej, w niedziele często pracuje – jest pielęgniarką w Szpitalu Wojskowym w Opolu. Powoli przekazuje obowiązki młodszym: Kindze, Paulinie, Patrycji, Dominice,...

9254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przeczytałam ten artykuł z dużym zainteresowaniem.Nie wiedziałam,że od 20 lat dziewczyny mogą być ministrantkami.Tylko w jednym Kościółku widziałam dziewczęta i byłam zaskoczona.Teraz kiedy moja córka zapyta mnie dlaczego nie może służyć do mszy będę wiedziała co odpowiedzieć, bo do tej pory na to pytanie mówiłam ,że nie mogą dziewczynki służyć.Bardzo to przykre- dyskryminacja w Kościele.A Bóg uczynił nas równymi.

Tylko Wielka Rewolucja Francuska która zlikwidowała właścicieli niewolników oraz władzę pochodzącą od Boga i tylko przed Bogiem odpowiadającą a właściwie przed jego samozwańczymi ludźmi. Równość i równouprawnienie zawdzięczamy więc tym ludziom co oddzielili kler od naszej wspólnej kasy. Śmiesznym więc jest szukanie równości wśród jej największych wrogów.
Obrazek użytkownika Patryk Stanik

Tematem tego artykułu jest posługa ministrantek, dlatego następnym razem taki jak powyższy komentarz, nie na temat, zostanie usunięty.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]