Reklama

Ładowanie...

„Dzień był piękny, ciepły i słoneczny”

23.03.2003
Czyta się kilka minut
J

Jest wiosna 1941 roku. Powiedzmy, że pracuję jako protokólantka w wydziale karnym sądu grodzkiego przy ulicy Czarnieckiego. Jeżdżę do pracy tramwajem numer 3, przez Krakowską i III Most, potem przez bramę getta na rogu ulic Kącik i Lwowskiej i ulicą Limanowskiego. Wysiadam po „stronie aryjskiej” (w getcie nie ma przystanków). Na posterunku policji przy bramie z napisem Jidischer Wojnbezirk i gwiazdą Dawida pokazuję stałą przepustkę.

„Ci ludzie przejeżdżają tramwajem przez getto i obrzucają nas pogardliwo-ciekawym spojrzeniem” - wspomina Halina Nelken. A ja? Czy idąc do pracy, zdaję sobie sprawę, że są skazani na zagładę?

*

„Żydowska dzielnica mieszkaniowa” powstała na mocy dekretu gubernatora dystryktu krakowskiego z 3 marca 1941 roku. Zajmowała kilka ulic w dzielnicy Podgórze. Otoczona murem, pilnie strzeżona przez policję, istniała dwa lata. Została...

13720

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]