Reklama

Dyrektor w Warszawie

Dyrektor w Warszawie

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Wypada sprostować przekłamania związane z konkursem na dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie: na to stanowisko zostały rozpisane dwa konkursy. Pierwszy (za czasów min. Ujazdowskiego) wygrał Wojciech Włodarczyk. Nowy minister nie zaakceptował tej kandydatury i powołał Radę Powierniczą, która przeprowadziła drugi konkurs, międzynarodowy, ale z warunkiem znajomości języka polskiego. Drugi konkurs nie przyniósł zadowalających rezultatów i odbyła się "dogrywka" z udziałem dodatkowo zaproszonych kandydatów. Piotr Piotrowski jest więc dyrektorem zaproponowanym przez Radę Powierniczą, a nie arbitralnie wyznaczonym przez ministra.
A

Ani procedura konkursowa, ani niekonsultowane nominacje nie gwarantują dobrego wyboru.

Stąd apel środowiska skupionego w Obywatelskim Forum, które na równi z konkursem postuluje powołanie Rady, mającej pieczę nad całokształtem działalności danej instytucji i uprawnionej do wyboru dyrektora. Tylko taka rada wyzwala instytucję spod okazjonalnych decyzji zmieniających się urzędników, zapewnia profesjonalną ocenę wyników i programową ciągłość instytucji. Od Rady zależy też procedura wyboru nowego dyrektora.

Przypadek nowego muzeum w Krakowie od początku jest obarczony błędami. Instytucja powinna być powołana jednocześnie z decyzją o budowie gmachu, a nie tuż przed jej zakończeniem. Pomysł powołania tymczasowego dyrektora na czas budowy także nie zda egzaminu, ponieważ jest dość upokarzający dla każdego kandydata. Jest nadzieja, że władze Krakowa...

1343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]