Reklama

Suma wszystkich pragnień

Suma wszystkich pragnień

01.11.2015
Czyta się kilka minut
Anda Rottenberg, krytyk sztuki, kurator: Kultura sama się formatuje. Bez dyrektyw.
Fot. Andrzej Georgiew / FORUM
P

PIOTR KOSIEWSKI: Czy konieczna jest rewizja polityki kulturalnej, której po wyborach domaga się część polityków i twórców?
ANDA ROTTENBERG: Mój sprzeciw budzi sam pomysł jej prowadzenia. Cokolwiek robi się pod hasłem „polityka kulturalna”, jest niedobre dla kultury. Próbuje się podporządkować naturalny rozwój kultury oczekiwaniom politycznym i ideologicznym oraz, często brutalnie, daje się specjalne prerogatywy wybranym grupom twórców.

Nie ma neutralnych działań wobec kultury. Każdy wybór sposobu jej finansowania, określania takich, a nie innych priorytetów ma na nią wpływ.
Owszem, ale sposób finansowania kultury w Polsce jest zdecentralizowany. Są środki ministerialne, wojewódzkie, marszałkowskie, miejskie. Są prywatne, korporacyjne, fundacyjne. To gwarantuje pluralizm. Decydenci, jak minister kultury czy prezydent...

14264

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]