Reklama

Dwa ruchy

Dwa ruchy

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Jestem na odludziu. Pastwiska, wąski pasek lasu, drogi wytyczone przez mury z kamieni. Owce, zające, owce, krowy, czasem jeleń, lis, czasem jakiś drapieżny ptak, którego nie rozpoznaję pod słońce. Jestem w Crear, na półwyspie Kintyre w zachodniej Szkocji. Najbliższa miejscowość, jaką znajdziecie na dokładnej mapie, to Kilberry, a jeśli mapa jest niedokładna - Lochgilphead, skąd do Crear jest jeszcze kawał drogi wzdłuż wybrzeża. Po drugiej stronie zatoki, jeśli nie ma mgły, widać dwie przepiękne wyspy: Islay, która zawdzięcza swą sławę kilku destylarniom wybornej whisky, i Jura, gdzie krótko po zakończeniu II wojny światowej Orwell pisał "Rok 1984".
J

Ja też jestem tu z powodu pisania. W końcu pisarzy wywozi się na odludzie po to, żeby pisali. Daje się im dobrze jeść, zapewnia piękne widoki, inspirującą atmosferę - i czeka na rezultaty. Jest nas tu piątka poetów: z Bremy przyjechali Michael Augustin i jego żona Sujata Bhatt - urodzona w Indiach, mieszkająca w Niemczech, ale pisząca po angielsku, z Bukaresztu Ioana Ieronim, z Glasgow Donny O`Rourke, z Krakowa ja. Scottish Poetry Library zaprosiła nas na warsztaty, podczas których trochę tłumaczymy, trochę dyskutujemy o poezji, a jeśli ktoś czuje się na siłach, próbuje też pisać własne rzeczy. "Nikogo / nie można zmuszać / do czytania wierszy, / ani tym bardziej do ich pisania", twierdzi Michael w jednym ze swoich utworów, ale ponieważ gospodarze są mili i nawet sprowadzili dla nas z Islay kilka butelek whisky, staramy się ich nie rozczarować. Piszemy.

Dom,...

2562

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]