Reklama

Milczenie o Bogu

Milczenie o Bogu

06.02.2017
Czyta się kilka minut
Czy w XVII-wiecznej Japonii Chrystus wyrzekłby się zewnętrznie wiary, żeby ratować życie współbraci? Czy dokonałby apostazji?
Adam Driver i Andrew Garfield w „Milczeniu” Martina Scorsese Fot. GUTEK FILM
W

Wszyscy boją się buddyjskiego inkwizytora Inoue-samy. Za donos o chrześcijaninie daje sto sztuk srebra. Dwieście sztuk daje za zakonnika. A za księdza... trzysta. W takiej oto wrogiej rzeczywistości znalazła się dwuosobowa, jezuicka armia misjonarska w XVII-wiecznej Japonii.

„Odprawiamy msze w mroku nocy, jak odbywało się to w katakumbach. Po cichu” – pisze jeden z nich w liście do przełożonego. „Chrześcijaństwo przyniosło Japończykom miłość. Godność. Usłyszeli, że ich cierpienia nie idą na marne, lecz zapewniają zbawienie” – takie było przekonanie misjonarzy w pierwszych miesiącach ewangelizacji na nieznanej ziemi. Tragiczne doświadczenia weryfikują ich wyobrażenia.

Projekt życia

„Milczenie” jest ekranizacją powieści japońskiego pisarza Shūsaku Endō, napisanej w 1966 r. i inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Młodzi jezuici Sebastião Rodrigues...

12121

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]