Dumni, pewni, niegotowi

Ani nam, ani naszym zachodnim sojusznikom nie grozi status potęgi. Kryterium siły będzie raczej gotowość do reagowania na zmiany technologiczne i dewastację środowiska – większe zagrożenia niż...

Reklama

Dumni, pewni, niegotowi

Dumni, pewni, niegotowi

09.09.2019
Czyta się kilka minut
Ani nam, ani naszym zachodnim sojusznikom nie grozi status potęgi. Kryterium siły będzie raczej gotowość do reagowania na zmiany technologiczne i dewastację środowiska – większe zagrożenia niż spodziewany atak ze wschodu.
„Kawaleryjska powinność” – rekonstrukcja szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami. W tle śmigłowce Sokół, 2 września 2018 r. GERARD / REPORTER
M

Mimo dobrego samopoczucia jeste­śmy coraz bardziej nieprzygotowani na dokonujące się wokół nas zmiany. Polska polityka zagraniczna w ostatnich czterech latach była w najważniejszych obszarach polityką status quo, czyli kontynuacji. Towarzyszył jej brak profesjonalizmu oraz napady szaleństwa i megalomanii równoważone przypływami zdrowego rozsądku i realizmu. Ale przekonanie, że „więcej tego samego” jest najlepszą odpowiedzią na radzenie sobie w otaczającym nas świecie, to duży błąd.

Trump nasz powszedni

Znakiem firmowym polskiej polityki zagranicznej było mocne postawienie na stosunki z Ameryką. Choć wielu komentatorów, a także opozycja kręci nosem na samego Trumpa, doświadczenie uczy, że każdy rząd i każdy prezydent w ostatnich 30 latach za wszelką cenę zabiegali o względy administracji amerykańskiej. Także w sposób, który budził niekiedy zażenowanie.

...

15798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]