Reklama

Ładowanie...

DRUGI DZIENNIK PILCHA albo autobiografia w sensie ścisłym

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Ewangelika żaden Papież nie zachwyca. Jeden nie zachwyca mniej, drugi więcej. Mnie Franciszek nie zachwyca bardziej. Bardziej nawet niż Beno XVI, który mojemu Kościołowi odmówił prawa do bycia Kościołem.
Rys. Andrzej Dudziński
W

W poprzednim odcinku...
Ciąg dalszy historii mieszkających po sąsiedzku Chmielów: zaprzyjaźnionego z autorem Piotra, jego sióstr i ich ojca – elektryka, despoty i sadysty, który w napadach furii wymierzał sprawiedliwość nie tylko „swoim”. Poznajemy też bliżej Oglądaczów, „świątkorzów”, których – mimo wyznania – akceptowała znana z rezerwy do innowierców babka autora, pozwalając pani Oglądaczowej doić krowy. „Oglądaczka doiła średnio, jednooki chłop ją w świątkarstwo wciągnął, ale od czasu do czasu pokazywała się w kościele – było to jak glejt: mogła doić nasze krowy”.
REDAKCJA

Siły zbłąkanych świateł
Gdy słuchasz takich majstrów jak Leopold Kożeluch, Carl Friedrich Abel czy – zwłaszcza – Franz Anton Hoffmeister, prędzej czy później dasz pochwałę – rzecz jasna nie muzyki, to jest niemożliwe, ale literatury. Nie pierwszy raz? I...

9960

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]