Reklama

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Śmierć wszyscy wyobrażają sobie jako drastycznie wysoką czarną babę z nieodłączną kosą. Ci, co ją widzieli, a jest ich niemało, mówią o prawie trzech metrach...
Rys. Andrzej Dudziński
W

W POPRZEDNIM ODCINKU...
„Knajpy jako słupy graniczne mojego świata? Nie za prosto? Nie” – pisze autor, kontynuując wspomnienie wiślańskich karczm. Wracamy do „Bazaru”, poznajemy „Ojczemulę”, a w ich wnętrzach widzimy ojca autora oraz Jana Wymowiańskiego. Tym razem poznajemy pewien wstydliwy epizod z ich życia – służbę w Wehrmachcie: „Ojciec za wszelką cenę starał się tę plamę z życiorysu doszczętnie wymazać i dokumentnie zataić – Janek tego epizodu nie miał za plamę, niczego nie taił – przeciwnie, chełpił się służbą w niemieckim wojsku”. Odcinek kończy się opowieścią o odbytej w latach 70. przez Wymowiańskiego podróży do niemieckiego uzdrowiska – to specjalny bonus za niegdysiejszą służbę w Wehrmachcie – które dla Jana (przyzwyczajonego do salami i piwa, mniej zaś do warzyw i lekkich serków) okazuje się być... obozem koncentracyjnym.
REDAKCJA

...

10413

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]