Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA albo autobiografia w sensie ścisłym

DRUGI DZIENNIK PILCHA albo autobiografia w sensie ścisłym

08.10.2013
Czyta się kilka minut
Emil był egzekutorem totalnym. Mógł lać dechą, mógł pasem, mógł szlauchem. Popędliwy z natury, łatwo wpadał w szał. Swój czy cudzy – tłukł niemiłosiernie. Dla swoich urządzał wręcz niespieszne i metodyczne egzekucje.
Rys. Andrzej Dudziński
W

W POPRZEDNIM ODCINKU...
Przypominamy sobie nazwy popularnych wiślańskich klanów – pojawiają się m.in. Pilchy, Cieślary, Czyże „i inni tutejsi Buendiowie” – to one, pisze autor, czynią w tych stronach onomastyczną malignę. Poznajemy krótką historię Chmielów, a wzmianka o Wisełkach (pierwszym klanie) przenosi nas do opowieści o jego legendarnym założycielu Imku Wisełce, później zaś do historii o jednym z jego współczesnych potomków – weteranie spod Monte Cassino, też Imku Wisełce.
Ten już w PRL-u chce pociągiem towarowym przedostać się na Zachód. „Gdy wybiła godzina, on i jeszcze dwóch złaknionych wolności (...) wiślan wskoczyło do środka, pomocnicy z zewnątrz nasunęli na kryjówkę potężny pień, spod którego desperaci o własnych siłach nie wylezą – nie ma obaw, za kilkanaście godzin uwolnią ich bracia Austriacy”. Zamiast w Austrii towarzysze – wpierw wzmocnieni,...

11222

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]