Reklama

Historia dygotu: Dzienniki hotelu Francuskiego

Historia dygotu: Dzienniki hotelu Francuskiego

31.08.2015
Czyta się kilka minut
Dzienniki hotelu Francuskiego, święta moja wojno, święta księgo wojen. Cytat znaleziony nad ranem, nieprzyzwoity, bo o cierpieniu, i cała reszta równie niecenzuralnych uniesień. Sewastopol w maju. Kraków w październiku.
Rys. Marek Tomasik
I

I

Dwie tajemnicze dziewczyny siedzące przy oknie w kawiarni na Sławkowskiej. Zimna i ciemna Sławkowska, nie tak ciemna i nie tak zimna, jak za panowania komunizmu, ale niewiele jaśniejsza, niewiele cieplejsza. Wracałem z meczu przez ciemny i zimny Kraków – najpierw Piłsudskiego (dawniej Manifestu), potem koło Uniwersytetu, Gołębią, Wiślną. Na rynku wlazłem do Loży na herbatę, zadzwonił C.Z. i z głębi swych podwarszawskich posiadłości gadał długo. Zapisuję ogólnie, choć trzeba by szczegółowo i szczególnie – na meczu odwieczna, a też miłoszowska myśl: ocalić. Ocal to, co widzisz, zapamiętaj, zapisz – zapisz zieloną płaszczyznę boiska, dalekie ognie na wzgórzach Zwierzyńca, światła za światłami, reflektory nad trawą, lekkie jak latawce samoloty wojskowe podchodzące do lądowania, rozkołysane mrowiska chorągwi, dymiące petardy, tłum wciąż żyjący. Ocal powrotną...

8058

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]