Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Profesor Timofiej Pnin miał cechę łączącą go z moim ojcem – był mianowicie marnym kierowcą. Zbieżność najgłówniejsza: trenowanie na sucho. Głównie trenowanie na sucho zmiany biegów.
Rys. Andrzej Dudziński
2

23 kwietnia | W moich stronach Geburtstag jak najbardziej – imieniny nie bardzo? Zależy czyje. „Jerzego” to było święto na miarę 1 maja. Pochodu nie było, ale o bladym świcie pod dom podchodziła orkiestra starego Nogowczyka i zaczynała z okazji imienin pana naczelnika „wygrywać” jego ulubione „kąski”. „Kolinie, Kolinie”, „Alte Kameraden”, „W poniedziałek rano kosił ojciec siano”, „Muzyki, muzyki”. Absolutnie nie do ominięcia, a też ze specjalnym uskrzydleniem grany „Radetzky”, potem bezbożne arcydzieło rzewności, „Wczoraj była niedzieliczka, dzisiaj smutny dzień, rozbolała mnie głowiczka na cały tydzień”, i na koniec niefrasobliwej antologii jeden utwór religijny, ale zwodniczy, nikt nie był w stanie odgadnąć, iż pod nużącą nawet Najwyższego melodią „Kiedy ranne” pan naczelnik nuci wersję mniej znaną, choć w kancjonale, w dziale „Pieśni stołowe”, czarno na białym...

9422

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]