Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Profesor Timofiej Pnin miał cechę łączącą go z moim ojcem – był mianowicie marnym kierowcą. Zbieżność najgłówniejsza: trenowanie na sucho. Głównie trenowanie na sucho zmiany biegów.
Rys. Andrzej Dudziński
2

23 kwietnia | W moich stronach Geburtstag jak najbardziej – imieniny nie bardzo? Zależy czyje. „Jerzego” to było święto na miarę 1 maja. Pochodu nie było, ale o bladym świcie pod dom podchodziła orkiestra starego Nogowczyka i zaczynała z okazji imienin pana naczelnika „wygrywać” jego ulubione „kąski”. „Kolinie, Kolinie”, „Alte Kameraden”, „W poniedziałek rano kosił ojciec siano”, „Muzyki, muzyki”. Absolutnie nie do ominięcia, a też ze specjalnym uskrzydleniem grany „Radetzky”, potem bezbożne arcydzieło rzewności, „Wczoraj była niedzieliczka, dzisiaj smutny dzień, rozbolała mnie głowiczka na cały tydzień”, i na koniec niefrasobliwej antologii jeden utwór religijny, ale zwodniczy, nikt nie był w stanie odgadnąć, iż pod nużącą nawet Najwyższego melodią „Kiedy ranne” pan naczelnik nuci wersję mniej znaną, choć w kancjonale, w dziale „Pieśni stołowe”, czarno na białym...

9422

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]