Reklama

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

DRUGI DZIENNIK albo autobiografia w sensie ścisłym

20.08.2013
Czyta się kilka minut
Pamiętam siwe ściany izby porodowej. Dr Wacławik trzymał nas na porodówce ponad tydzień – wystarczająco, by się nauczyć koloru ścian. W domu czekała piastunka Emma. Jest jednym z moich pierwszych wspomnień – wyzwoliła we mnie zwierzęcy głód dotyku.
Rys. Andrzej Dudziński
W

W POPRZEDNIM ODCINKU...
„Przenosimy się do współczesności, na ul. Hożą w Warszawie, do mieszkania autora. „Rozmaite złe stany i kiepskie formy mnie nawiedzają, ale zły stan i kiepska forma sprzed paru dni – to było dosyć wyjątkowe, to przebijało najczarniejsze poranki” – pisze Jerzy Pilch, dodając, że dwa dni później dotarła do niego wiadomość o śmierci Jerzego, ostatniego brata ojca. Czy śmierć, która nawiedziła wuja, chwilę wcześniej – przez pomyłkę – była gdzieś indziej? „Tak jest, parę dni temu śmierć była na Hożej. Przez pomyłkę, ale była, a właściwie tym dotkliwiej, że przez pomyłkę była (...). To dlatego u matki ciężki jak diabli obraz spadł ze ściany. Jurek może był się pożegnać. Ale obraz spadł tej nocy, kiedy – obrócona w niewidzialność sucz – mnie mordowała”.
Poznajemy też – przenosząc się o ponad pół wieku wstecz – Hanulę Lunatyczkę: to za jej sprawą „...

10831

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]