Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA ALBO AUTOBIOGRAFIA W SENSIE ŚCISŁYM

DRUGI DZIENNIK PILCHA ALBO AUTOBIOGRAFIA W SENSIE ŚCISŁYM

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Mój Boże, cóż to była za knajpa, ta restauracja na wiślańskim dworcu! Cóż to były za stoliki! Jakie na nich obrusy! Jakie dania! Kufle letniego piwa!
il. Andrzej Dudziński
W

W POPRZEDNIM ODCINKU: Jest sierpień 1952 r. w Wiśle – autor właśnie ma przyjść na świat. Dziadek Czyż udaje się biegiem do Jana Wymowiańskiego, właściciela konnego zaprzęgu – by ten szykował konie i wiózł na porodówkę. Tu następuje obszerna dygresja o wyczynach wiślackiego woźnicy i opis szaleńczej jazdy z tartaku u Kubiczka do Partecznika, z autorem na furze. „Jano wiedział, że poganianie na nic, co najwyżej na zgubę, i poganiał, i poganiał, i wzmacniał poganianie. Konie wpadły na stok spowite krwawym obłokiem, w oczach zwierzęco, a więc nieodwołalnie, przeczuty koniec”.
REDAKCJA

5 lipca
I nastąpił nieodwołalny koniec, wóz podskoczył, wzbił się w przestworza, uniósł jakieś 40 cm nad powierzchnię globu. Dużo niebezpieczniej niż pod chmury. Pod, a może nawet nad chmurami pokrążyłby i zniknął. Powstałaby legenda o pokazującej się...

10598

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]