Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Dobre opowiadanie nie tylko nie naśladuje rzeczywistości, nie słucha też jej podpowiedzi, ignoruje jej sugestie, olewa jej nakazy. Nie jestem pewien tego radykalizmu.
Rys. Andrzej Dudziński
2

28 października | Sztuka czysta, wolność absolutna, literatura bezinteresowna, miłość dozgonna, opatrzność wszechmogąca i co tam jeszcze – byty paradoksalne: są, a nie istnieją. Mam absolutną pewność, że oparty na negatywnym przykładzie „Czarodziejskiej góry” wykład Nabokova – autorstwa Szymańskiego w „Zeszytach Literackich” – mógłby (zamiast: „Dlaczego Nabokov nie lubił Manna?”) nosić tytuł: „Dlaczego Nabokov mylił się co do Manna?”. (Swego czasu w „Zeszytach” było coś podobnego – ten, który pytał – nie żyje; ten, który się mylił – nie pokazuje się ani nie odzywa; jeden Dostojewski, o którego szło, po staremu nieśmiertelny.)

Myląc się co do Manna, ale – niepodobna nie pomyśleć – myląc się z swoistą premedytacją (intencjonalnie mylnie go odczytując), autor „Lolity” miał błyskotliwą i nieodpartą rację co do wyższości literatury bezinteresownej nad wszelkimi...

11187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]