Reklama

Ładowanie...

Bezgraniczne wcielenie

11.12.2016
Czyta się kilka minut
W Boże Narodzenie Bóg stał się człowiekiem i w człowieku możemy Go spotkać. Ale czy możemy dotknąć go także, rozłupując drzewo i podnosząc kamień?
Strona z „Liber Divinorum Operum” (Księgi Dzieł Bożych) św. Hildegardy z Bingen (1098–1179)
A

A Słowo stało się ciałem” (J 1, 14). Ciało to widzialna, dotykalna „strona” osoby. Poprzez ciało istniejemy w świecie – bo ciało jest jego częścią. Co więcej, ciało nie może istnieć w izolacji – dokonuje się w nim nieustanna wymiana światowych elementów i przemiana energii: oddychanie, jedzenie i picie, pocenie się i wydalanie.

Poprzez zmysły ciało sięga poza siebie, przez co trudno powiedzieć, gdzie właściwie się kończy. Postrzegana rzeczywistość, choć z pewnego punktu widzenia zewnętrzna wobec ciała, istnieje właśnie w postrzegających ją zmysłach. Ciało bowiem to komunikacja i więź. Ono wyraża nasz nastrój, uczucia, myśli, całą naszą osobowość.

Religia w sensie, w jakim religią jest chrześcijaństwo, to więź – człowieka z Boską Rzeczywistością. Jeśli tak, to religia nie jest możliwa nie tylko bez naszego ciała, lecz także bez odnalezienia – i dotknięcia naszym ciałem...

11197

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]