Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Droga pod wiatr

Droga pod wiatr

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Nie potrafię odpowiedzieć abp. Józefowi Życińskiemu ("Daleko od złudzeń", "TP" nr 5/09) w przyjętej przez niego konwencji - byłaby to odpowiedź złożona z połajanek, bez próby argumentacji. Kto chce się przekonać o skali przeinaczeń w jego krótkim tekście, niech sięgnie do mojego artykułu o sprawie abp. Kowalczyka ("Gdy »człowiek honoru« jest autorytetem", "Rzeczpospolita", 15 stycznia).
C

Co się tyczy złośliwości pod moim adresem, zwracam uwagę, że jest to przejaw stylu Księdza Arcybiskupa, obecny u tego autora od lat. Ten styl - aprioryczne sądy wygłaszane w tonie nieznoszącym sprzeciwu i nieskrywane lekceważenie dla przeciwnika - dramatycznie obniża standardy publicznej debaty w Polsce, zaś tolerowanie tego stanu rzeczy tylko dlatego, że chodzi o biskupa, świadczy o tym, że zapewnianie 45 lat po Soborze o dowartościowaniu roli świeckich w relacjach z duchowieństwem bywa w Polsce czysto deklaratywne.

***

Abp Życiński martwi się bardzo o "Tygodnik" z powodu obecności niżej podpisanego na tych łamach - i nie jest w swojej trosce osamotniony. Jak dotąd ta troska okazała się nieskuteczna, ale kto wie... Każdemu wolno próbować, choć, szczerze mówiąc, nie życzę Księdzu Arcybiskupowi et cons. sukcesu, bo chodzi o przyszłość "...

5784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]