Reklama

Droga pod wiatr

Droga pod wiatr

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Nie potrafię odpowiedzieć abp. Józefowi Życińskiemu ("Daleko od złudzeń", "TP" nr 5/09) w przyjętej przez niego konwencji - byłaby to odpowiedź złożona z połajanek, bez próby argumentacji. Kto chce się przekonać o skali przeinaczeń w jego krótkim tekście, niech sięgnie do mojego artykułu o sprawie abp. Kowalczyka ("Gdy »człowiek honoru« jest autorytetem", "Rzeczpospolita", 15 stycznia).
C

Co się tyczy złośliwości pod moim adresem, zwracam uwagę, że jest to przejaw stylu Księdza Arcybiskupa, obecny u tego autora od lat. Ten styl - aprioryczne sądy wygłaszane w tonie nieznoszącym sprzeciwu i nieskrywane lekceważenie dla przeciwnika - dramatycznie obniża standardy publicznej debaty w Polsce, zaś tolerowanie tego stanu rzeczy tylko dlatego, że chodzi o biskupa, świadczy o tym, że zapewnianie 45 lat po Soborze o dowartościowaniu roli świeckich w relacjach z duchowieństwem bywa w Polsce czysto deklaratywne.

***

Abp Życiński martwi się bardzo o "Tygodnik" z powodu obecności niżej podpisanego na tych łamach - i nie jest w swojej trosce osamotniony. Jak dotąd ta troska okazała się nieskuteczna, ale kto wie... Każdemu wolno próbować, choć, szczerze mówiąc, nie życzę Księdzu Arcybiskupowi et cons. sukcesu, bo chodzi o przyszłość "...

5784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]