Reklama

Najważniejsze jest zbawienie

Najważniejsze jest zbawienie

28.08.2006
Czyta się kilka minut
W przeddzień pięćdziesięciolecia ślubów jasnogórskich Rada Stała i biskupi diecezjalni obradowali w Częstochowie nad ciemniejszą stroną historii Kościoła w PRL. Przyjęli "Memoriał Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989. Powołali również dwie komisje: historyczną i zarządzania kryzysowego.
Abp Józef Michalik i kard. Stanisław Dziwisz podczas spotkania z dziennikarzami w Częstochowie /fot. A. Markowski - Agencja Gazeta
N

Na dwa dni przed obradami sekretarz generalny Episkopatu potwierdził, że jednym z tematów będzie - jak się wyraził - tzw. lustracja duchownych. Bp Piotr Libera nie jest pierwszym, który wpadł w definicyjną pułapkę. Stwierdzenia o lustracji duchownych mogą budzić fałszywe przekonanie, że Kościół rozlicza się z przeszłością pod ustawowym przymusem, nie dobrowolnie. Poza tym zupełnie inny cel ma lustracja polityczna, inny - chrześcijańskie wyznanie prawdy o grzechach i słabościach.

Na owo rozróżnienie uwagę zwrócili kard. Stanisław Dziwisz i abp Józef Michalik, którzy - opuściwszy na kilkanaście minut obrady biskupów - przyszli na Salę Różańcową, żeby poinformować dziennikarzy o przyjętych postanowieniach.

---ramka 450065|lewo|1---Metropolita krakowski: - Lustracja jest słowem politycznym, służy do rozprawiania się z przeciwnikami. My nie idziemy...

8809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]