Reklama

Dlaczego jestem za lustracją

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Historia antykomunistycznej opozycji to jeden z piękniejszych epizodów polskiej przeszłości. Trzeba zachować o niej pamięć. Chciałbym, aby wreszcie odwrócono czarną kartę agentury, tak żeby następne pokolenia mogły czerpać dumę i przykład z bohaterów polskiej wolności.
F

Fali plotek na temat agentów komunistycznej bezpieki, działających w czasach PRL w środowisku “Tygodnika Powszechnego" i Znaku, towarzyszy opinia, że nasze środowisko jest jednomyślnie przeciwne lustracji. Nie brak też domysłów, że mamy szczególne powody, by obawiać się prawdy.

Czy rzeczywiście takie powody istnieją, pokażą badania IPN. O niektórych agentach ulokowanych w środowisku katolickiego laikatu czy w krakowskiej kurii wiadomo nie od dziś. Być może ujawnione zostaną nowe nazwiska. Niezależnie od tego, jak bardzo byłyby one szokujące, nie przekreślą heroicznego dorobku takich ludzi, jak Hanna Malewska, Jerzy Turowicz, ks. Andrzej Bardecki, Stefan Kisielewski i wielu, wielu innych. Nie jest też prawdą, że nasze środowisko jest przeciwne lustracji. Część z nas od dawna opowiada się za jej przeprowadzeniem jako jednym z warunków budowy praworządnej i...

9600

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]