Reklama

Donbas: Julia chce walczyć o swój dom

z Kramatorska
12.04.2022
Czyta się kilka minut
Nie wszyscy chcą wyjechać z zagrożonego wojną Donbasu. Część mieszkańców jest gotowa stanąć w jego obronie. Jak Julia, 34-letnia wykładowczyni informatyki, która po ataku na Kramatorsk zgłosiła się do obrony terytorialnej.
Ewakuacji na dworcu w Kramatorsku, 5 kwietnia 2022 r. / FOT. PAWEŁ PIENIĄŻEK
T

Trwał kolejny dzień ewakuacji ze 150-tys. Kramatorska we wschodniej Ukrainie. 34-letnia wykładowczyni informatyki Julia Dowhinowa chciała jakoś pomóc. Wszyscy jej znajomi wolontariusze wyjechali, więc postanowiła spróbować na zatłoczonym dworcu. Tam ludzie oczekiwali na pociąg ewakuacyjny do zachodniej Ukrainy. Dowhinowa chciała się udać do stojącego obok dworca namiotu, gdzie wyjeżdżający mogli się ogrzać, napić wody czy herbaty, a także otrzymać jedzenie. Była tuż obok, gdy usłyszała wybuch, a po nim kolejne. Od razu padła na ziemię. Samochód, przy którym leżała, nagle zajął się ogniem. Gdy wstała, koło namiotu, do którego zmierzała, widziała rannych i ciała.

Kilkadziesiąt metrów dalej leżał korpus rakiety wystrzelonej z systemu Toczka-U z napisem „Za dzieci”, czyli zapewne jak uważał piszący, była to zemsta na Ukraińcach za ostrzeliwane miasta kontrolowane przez Rosjan i...

3110

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]