Dworzec w Donbasie: koncert i ewakuacja

Zaostrza się sytuacja w Donbasie. Władze apelują do mieszkańców, by wyjechali w bezpieczniejsze regiony Ukrainy.
z Kramatorska

05.04.2022

Czyta się kilka minut

Ewakuacja na dworcu w Kramatorsku / fot. Paweł Pieniążek /
Ewakuacja na dworcu w Kramatorsku / fot. Paweł Pieniążek /

Ponad tysiąc osób oczekuje na dworcu w Kramatorsku na pociągi ewakuacyjne. Wśród nich kobiety, dzieci i osoby w podeszłym wieku. Mężczyźni w wieku poborowym przychodzą tylko, by odprowadzić swoje rodziny, pomóc im z bagażami i przytulić nim odjadą. Stoją w kolejce. Mimo emocji, cierpliwie czekają na swoją kolej.

Do wyjeżdżających podchodzi Swiatosław Wakarczuk, jednej z najbardziej znanych wykonawców muzyki rozrywkowej na Ukrainie i lider zespołu Okean Elzy. Jeździ po różnych miastach Ukrainy, wozi pomoc humanitarną i podnosi na duchu tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Gdy Wakarczuk pojawia się w tłumie, nastaje poruszenie, jakby chwilowo wszyscy zapomnieli, że opuszczają swoje domy, być może na zawsze.


ATAK NA UKRAINĘ | KORESPONDENCJE I ZDJĘCIA PAWŁA PIENIĄŻKA | CZYTAJ NA BIEŻĄCO W SERWISIE SPECJALNYM >>>


– Cieszę się, że Pana widzę! – mówi jedna z wyjeżdżających.

– Ja również się cieszę – odpowiada Wakarczuk. 

– Chodźmy sobie zrobić zdjęcie – niemal wydaje rozkaz inna kobieta.

Po chwili pozują razem, a jej przyjaciółka robi zdjęcie.

– Dlaczego Pan nie śpiewa? – pyta niemal z żalem stojąca w kolejce.

– Zaraz zaśpiewam. 

– Przyjedziemy do Pana do domu – ktoś żartuje.

– Jedźcie wszyscy. Mogę zostawić telefon mojej mamy – odpowiada Wakarczuk.

Władze apelują o opuszczenie miasta

Choć władze obwodu donieckiego, już od dawna apelują o to, by mieszkańcy wyjeżdżali z Kramatorska, dopiero teraz więcej ludzi z tego miasta i okolic decyduje się na opuszczenie swoich domów.

Według Sztabu Generalnego Ukrainy po tym, jak rosyjskie wojska wycofały się z obwodów kijowskiego, czernichowskiego i sumskiego, mają skupić się na zajęciu Charkowa i całego Donbasu. 

To właśnie na Donbasie, jak potocznie określane są obwody doniecki i ługański, w 2014 r. rozpoczęła się wojna między Ukrainą a Rosją i jej marionetkowymi republikami. Do 24 lutego 2022 r. zginęło tu przynajmniej 13 tys. osób. Kramatorsk był jednym z pierwszych miast zajętych przez separatystów wspieranych przez rosyjskich żołnierzy. Teraz w tym regionie może dojść do rozstrzygnięcia ofensywy rozpoczętej 24 lutego. Rosyjskie wojska próbują odciąć i zająć Donbas. 

Lwów na was czeka

Wakarczuk wchodzi na pełny dworzec i witają go oklaski. Staje na krześle, by było go lepiej widać. Przekonuje do wyjazdu i zapewnia tych, którzy chcą jechać do Lwowa, że miasto czeka na nich z otwartymi rękami. Piosenkarz dorastał i znaczną część życia spędził w tym zachodnioukraińskim mieście. 

– Tam są bardzo przyjaźni ludzie, wszyscy was bardzo kochają i martwią się. Dlatego przyjedziecie tam i będziecie czuć się jak w domu – mówi do zebranych. Prosi, by nie martwili się, jeśli za pierwszym razem nie uda się im wsiąść do pociągu. Zdążą na kolejny, bo, jak zapewnia, ewakuacja będzie trwała.

– Wojna się skończy, ukraińska armia zwycięży… – mówi Wakarczuk, ale ludzie przerywają mu falą oklasków. – … zrobi tak, byście wrócili do swoich domów.

Kiedy nastanie dzień, zakończy się wojna

Po wystąpieniu zakończonym okrzykiem „Chwała Ukrainie – Bohaterom chwała!” Wakarczuk mówi:

– Mam gitarę daleko w samochodzie, ale po prostu zaśpiewam.

– Tak, będziemy radzi – odpowiada głośno jedna z kobiet.

– Kiedy zakończy się wojna! – krzyczy inna z nadzieją, że przekona piosenkarza, by zaśpiewał Obejmij, które od lutego znowu zyskała ogromną popularność. 

– Chcecie tę?

– Tak! Proszę! – mówi kobieta pociągając nosem.

Wakarczuk na krześle intonuje:

Kiedy nastanie dzień
Zakończy się wojna
Tam zagubiłem siebie
Spojrzałem aż do dna
Obejmij mnie, obejmij mniej, obejmij
Tak łagodnie i nie puszczaj
Obejmij mnie, obejmij mnie, obejmij
Twoja wiosna niech przyjdzie wkrótce

Podczas refrenu ludzie śpiewają razem z Wakarczukiem, części z nich oczy zachodzą łzami, powstrzymują się od płaczu. 

Niepewna ewakuacja

Po występie Wakarczuka ludzie ruszają w stronę wagonów. Próbują znaleźć miejsce w szybko zapełniającym się pociągu. Ci, którzy zostaną na peronie, z nadzieją czekają na następny. Wizyta gwiazdy choć na chwilę umiliła im wyjazd, często w nieznane, gdzie nie mają kontaktów, rodzin ani przyjaciół. Większość mieszkańców Kramatorska i okolicznych miejscowości wciąż nie odważyła się na ten krok. Mają nadzieję, że jakimś cudem wojna jednak ominie ich domy.

W nocy zostały na skutek ataków zostały uszkodzone tory w okolicach Kramatorska. Ewakuacja została tymczasowo wstrzymana.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego". Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii", „Wojna, która nas zmieniła" i „Pozdrowienia z Noworosji".… więcej