Reklama

Dobre miejsce na postój

Dobre miejsce na postój

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Ta wystawa dotyka jednego z najważniejszych problemów Europy: miejsca Romów we współczesnych społeczeństwach.
Delaine Le Bas, instalacja „Dobre miejsce na postój?” Fot. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta
N

Nie jest to wystawa obszerna. Zajmuje zaledwie trzy sale Zachęty. W środkowej nad głowami widzów rozpościera się przedziwna konstrukcja stworzona przez holenderskiego artystę Aernouta Mika, bliższa idei namiotu niż zadaszenia tradycyjnego domu. Pod nią, na ścianach umieszczono dziesiątki wyobrażeń Romów, powstałych od XIX do XXI wieku. Są tu obrazy, ryciny, fotografie, filmy. Dzieła wybitne i, delikatnie mówiąc, nie najlepszego sortu. „Portret kobiecy – Cyganka” Olgi Boznańskiej z 1888 r. i zdjęcia Tadeusza Rolkego oraz Tomasza Tomaszewskiego. Widzimy sceny z taboru, nocne ognisko, Cygankę wróżącą z kart. Wszystkie te prace łączy jedno: ich autorami nie są Romowie. To inni o nich opowiadają.

KLISZE CYGAŃSKOŚCI

„Akt kolonizacji Romów przez europejską większość – dokonuje się w sposób najbardziej widoczny na płaszczyźnie wizualnej”. Ten cytat z tekstu...

10548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]