Reklama

Diabelskie widowiska

08.03.2011
Czyta się kilka minut
Życie dopisuje zaskakujące puenty. W ostatnim numerze "Tygodnika Powszechnego" pożegnaniu Jerzego Nowosielskiego towarzyszył blok artykułów: "Rewolucja moralna na talerzu", dotyczący przemysłowej hodowli zwierząt, naszej obojętności na ich ból i cierpienie. Jestem pewna, że artysta byłby szczęśliwy z tego sąsiedztwa.
S

Sam wielokrotnie poruszał ten temat, a stosunek do zwierząt pozostawał niezwykle istotnym składnikiem jego światopoglądu. Był w tym bliski tradycji buddyjskiej - odczuwał poczucie wspólnoty z całym żyjącym światem

i zauważał, że chrześcijaństwo zupełnie zagubiło tajemnicę cierpienia zwierząt - jeden z kluczy do zrozumienia tajemnicy zła. Ubolewał, że wygasło poczucie grzechu i krzywdy w stosunku do zwierząt - traktowanych wyłącznie jako przedmiot użytkowy, źródło produkcji mięsa. Załamywał ręce nad okrutną, akceptowaną przez Kościół tradycją corridy - "sadystycznego, diabelskiego widowiska".

"To była jedna z jego obsesji - mówi filozof Władysław Stróżewski. - Jak się dyskutowało o świecie i chciało

się go bronić, że może nie jest taki zły, to zawsze mówił: - Dobrze, a cierpienie zwierząt? Ta potworna rzeźnia, gdzie zabija się...

4061

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]