Reklama

Trzy słowa na dzień

Trzy słowa na dzień

16.12.2008
Czyta się kilka minut
Lubimy czytać cudze listy. "Podglądanie" prywatności budzi uczucie wyróżnienia, dopuszczenia do konfidencji.
List Tadeusza Różewicza, lata 70.
M

Moi Drodzy - pisze Tadeusz Różewicz w liście do Zofii i Jerzego Nowosielskich z kwietnia 1976 r. - Ciągle piszę do Was listy i nie wiem, kiedy przestanę. Być może jest to jakaś choroba (...). Czasem chcę się »wstrzymać« (bo w naszych czasach takie częste pisanie listów nie jest normalne), ale...".

Poeta nie lubił kontaktów "branżowych" - dlatego przyjaźnił się raczej z malarzami, z nimi też prowadził ożywione listowne rozmowy. W Muzeum Literatury czeka na opracowanie korespondencja z Jerzym Tchórzewskim, gdzieś w archiwach skryły się listy do Aleksandra Kobzdeja. Na tym tle korespondencja z Jerzym Nowosielskim tworzy zbiór imponujący. Znający się od 1945 r. przyjaciele spotykali się regularnie, Różewicz - zafascynowany malarstwem i duchowością "Mistrza Jerzego" - jeździł do niego na "rekolekcje zamknięte". Mieli czas na roztrząsanie problemów duchowych, co...

6730

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]