Reklama

Czyściec

Czyściec

27.02.2008
Czyta się kilka minut
Sakralna sztuka Nowosielskiego wyprzedziła swój czas. Stąd jej dramatyczne dzieje: zniszczone, zamalowane, odrzucone przez parafian, zniekształcone przy konserwacji... Przyzwyczajeni do estetyki przepychu i złoceń - z trudem poddajemy się milczeniu.
Jerzy Nowosielski, Bez tytułu; ołówek, akwarela/papier; 14,3 x 44,6 cm; Tychy / Archiwum Galeria Starmach
P

Panu Ryszardowi Przybylskiemu w 80. rocznicę urodzin

Mam swoją koncepcję sztuki sakralnej, zupełnie odmienną od tego, co teraz się robi na Zachodzie - pisał Jerzy Nowosielski do niemieckiego kolekcjonera - Cieszę się, kiedy projektowane przeze mnie wnętrze nie przypomina kościoła, a raczej świątynię buddyjską". Skąd wziął się w naszym kraju artysta myślący w tak niezależny sposób? Jak mogły powstać wnętrza sakralne tak bardzo niezgodne z przeciętnym, "parafiańskim" gustem?

Sztuka jedności Kościoła

Malowania ikon, zgodnie z regułami kanonu, Nowosielski uczył się podczas wojennego nowicjatu w klasztorze Studytów pod Lwowem. Kulturę liturgiczną wyniósł z tradycji rodzinnej: wizyt z ojcem w cerkwi przy Wiślnej, wspólnych wypraw na Wołyń, do Poczajowa. To wewnętrzne, "domowe" spojrzenie na obrządek wschodni dało mu...

16116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]