Reklama

Dawno: 39 lat temu

Dawno: 39 lat temu

31.07.2007
Czyta się kilka minut
Antysemityzm jako oficjalna polityka państwa - taka była rzeczywistość '68 roku w PRL. Wystąpienia ideologiczne góry partyjnej i organizowane manifestacje wrogości. Ambasador Izraela wyganiany z Polski wśród szyderstw, tysiące wyrzuconych z pracy, pozbawionych obywatelstwa, opuszczających Polskę. Dziś, zdaniem IPN, winna być mowa o zbrodni komunistycznej, ściganej bez przedawnienia. Dlaczego jednak na razie jest to podjęcie śledztwa tylko w Łodzi? Bo to odpowiedź na indywidualną skargę doradcy prezydenta miasta. W jakim zakresie uda się ustalić winę nielicznych jeszcze żyjących, tak by mogli być pociągnięci do odpowiedzialności, i jakie to będzie miało znaczenie w dzisiejszej rzeczywistości? Dziś każde aktualne doniesienie o wystąpieniu antysemickim jest z reguły umarzane, tak jakby nigdy już nic nie mogło nam zagrozić. Realia tamtego czasu zasługują na bardzo wnikliwy zapis, jak każda czarna karta historii, stanowiąca naukę i ostrzeżenie. Historycy mają więc co robić. Rachunków krzywd raczej nie uda się już wyrównać. Za późno.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]