Reklama

Dawno temu w Peerelu

Dawno temu w Peerelu

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Poczucie humoru pozwoliło im przetrwać w czasie marnym i odreagować absurdy systemu. Co potwierdza legendę o najweselszym baraku w obozie. I o najważniejszej wówczas ze sztuk.
Marek Kondrat w filmie Wojciecha Marczewskiego „Dreszcze”, Zespół Filmowy TOR, 1981 r. JERZY ZIELIŃSKI / INPLUS / EAST NEWS
P

Pamiętam, że kupiłam sobie w sklepie banana i zjadłam go uśmiechnięta przed lustrem hotelowym”. Współczesna opozycjonistka wspomina swój protest przeciwko cenzurze w warszawskim Muzeum Narodowym? Nie, to Maria Zmarz-Koczanowicz, zasłużona dokumentalistka, przywołuje swój pierwszy wyjazd na Zachód, na festiwal filmowy w Tampere w drugiej połowie lat 80. I dodaje: „To było moje zwycięstwo nad komuną”.

Takich momentów, gdy my również uśmiechamy się porozumiewawczo, czytając o przeszłości dziwnie bliskiej, jest w książce „Drżące kadry” dużo więcej. Dziennikarz filmowy Piotr Czerkawski przeprowadził 13 rozmów z reżyserami i reżyserkami, którym przyszło pracować w komunistycznej Polsce. Na przekór tamtej epoce, a jednocześnie czerpiąc z niej siły, bo – nie da się ukryć – właśnie wtedy stworzyli swoje najlepsze filmy. Ich rozmówca, urodzony w symbolicznym roku 1989, pyta o rzeczy z...

7640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]