Reklama

Darowizny, długi, cła

Darowizny, długi, cła

05.05.2006
Czyta się kilka minut
Przyczyny trudności owocujących skandalami finansowymi w łonie Kościoła tkwią przede wszystkim w systemie jego finansowania (głównie z datków wiernych) i w niespójności polskich przepisów podatkowych, stanowiących zachętę do nadużyć.
P

Po pierwsze, Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r. - bazując na Ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej z 17 maja 1989 r. - zwalnia od podatku dochody kościelnych osób prawnych (np. parafii czy diecezji), pochodzące "z niegospodarczej działalności statutowej" oraz z innej działalności, z której dochód został w części przeznaczony m.in. na cele kultu religijnego, działalność charytatywno-opiekuńczą oraz na konserwację zabytków, ale i "dochody spółek, których jedynymi udziałowcami są kościelne osoby prawne". Ta sama ustawa zwalnia od podatku także te ich dochody (kościelnych osób prawnych i spółek), które pochodzą z działalności gospodarczej: w części, w jakiej przeznaczono je w roku podatkowym oraz roku po nim następującym na wymienione wyżej cele. To właśnie te przepisy umożliwiły oskarżonym (oprócz lokalnych...

4500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]