Reklama

Czysta psychologia

Czysta psychologia

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Spektakularny sukces albo dotkliwa klęska naszej dyplomacji na Wschodzie zależą od decyzji jednego człowieka. To Wiktor Janukowycz – dla nas polityk całkowicie nieprzewidywalny.
Odbicie plakatu wyborczego Julii Tymoszenko, wybory prezydenckie. Lwów, styczeń 2010 r. Fot. Jason Andrew / GETTY IMAGES/ FPM
N

Nie wiemy, czy za kilkanaście dni podczas szczytu w Wilnie uda się zakończyć jedną z najważniejszych polskich rozgrywek geopolitycznych – próbę przeciągnięcia Ukrainy na Zachód. Sukces naszej polityki wschodniej, wywodzonej jeszcze z koncepcji Piłsudskiego i Giedroycia, zależy od jednego człowieka. To prezydent Wiktor Janukowycz podejmie decyzję, czy Kijów podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią, czy za namową Kremla wybierze Unię Celną i drogę na Wschód.
– Najgorsze, że nie mówimy tu o żadnych racjonalnych argumentach czy przewidywaniach. Sprawa jest czysto psychologiczna – usłyszałem w zeszłym tygodniu w polskim ministerstwie spraw zagranicznych.
MOWA CIAŁA
Zabiegi i naciski na Janukowycza trwają od wielu miesięcy. Kreml straszy go, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE będzie oznaczało wojnę handlową z Rosją i bankructwo Ukrainy. Politycy...

12954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]