Reklama

Czy można przeskoczyć epokę?

Czy można przeskoczyć epokę?

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Pytanie jest retoryczne: epoki przeskoczyć się nie da. Nie zrobiliśmy jeszcze bilansu strat, jakie poniosła polska filozofia w okresie komunistycznym. Dziś chętnie powracamy myślą do okresu międzywojennego, gdyż był to dla filozofii polskiej czas wyjątkowy. The Lvov-Warsaw School of Philosophy jest określeniem dobrze znanym w filozoficznych środowiskach na całym świecie. Jeżeli dziś nawiązujemy do tamtych osiągnięć, jest to możliwe dzięki ludziom, którzy nie bali się myśleć wtedy, gdy to myślenie nie było dobrze widziane.
J

Jest być może nietaktem pisanie w “Tygodniku" o tym, że Kraków ma swój genius loci, ale gdy idzie o myśl filozoficzną, warto chyba o tym sobie przypomnieć. Szkoła Lwowsko-Warszawska w okresie międzywojennym była znana ze swoich osiągnięć w dziedzinie logiki i filozofii nauk. W Krakowie ceniono te obszary badań i wzbogacano je o nowe wyniki, ale patrząc z perspektywy czasu, wyraźnie widać krakowską specyfikę: tu bardziej niż gdziekolwiek indziej w Polsce kładziono nacisk na uprawianie filozofii “w kontekście nauk przyrodniczych". Coraz częściej mówi się dziś o międzywojennej krakowskiej filozofii przyrody, a niektórzy historycy polskiej myśli przebąkują nawet o Krakowskiej Szkole Filozofii Przyrody. Zapewne doszłoby do jej zawiązania, gdyby nie przeszkodziła temu II wojna.

W ostatnich latach XIX w. prawie równocześnie przybyli na Uniwersytet Jagielloński, po...

11025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]