Reklama

Ładowanie...

Czy można przeskoczyć epokę?

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Pytanie jest retoryczne: epoki przeskoczyć się nie da. Nie zrobiliśmy jeszcze bilansu strat, jakie poniosła polska filozofia w okresie komunistycznym. Dziś chętnie powracamy myślą do okresu międzywojennego, gdyż był to dla filozofii polskiej czas wyjątkowy. The Lvov-Warsaw School of Philosophy jest określeniem dobrze znanym w filozoficznych środowiskach na całym świecie. Jeżeli dziś nawiązujemy do tamtych osiągnięć, jest to możliwe dzięki ludziom, którzy nie bali się myśleć wtedy, gdy to myślenie nie było dobrze widziane.
J

Jest być może nietaktem pisanie w “Tygodniku" o tym, że Kraków ma swój genius loci, ale gdy idzie o myśl filozoficzną, warto chyba o tym sobie przypomnieć. Szkoła Lwowsko-Warszawska w okresie międzywojennym była znana ze swoich osiągnięć w dziedzinie logiki i filozofii nauk. W Krakowie ceniono te obszary badań i wzbogacano je o nowe wyniki, ale patrząc z perspektywy czasu, wyraźnie widać krakowską specyfikę: tu bardziej niż gdziekolwiek indziej w Polsce kładziono nacisk na uprawianie filozofii “w kontekście nauk przyrodniczych". Coraz częściej mówi się dziś o międzywojennej krakowskiej filozofii przyrody, a niektórzy historycy polskiej myśli przebąkują nawet o Krakowskiej Szkole Filozofii Przyrody. Zapewne doszłoby do jej zawiązania, gdyby nie przeszkodziła temu II wojna.

W ostatnich latach XIX w. prawie równocześnie przybyli na Uniwersytet Jagielloński, po...

11025

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]