Reklama

Czekając na upadek Asada

Czekając na upadek Asada

12.08.2012
Czyta się kilka minut
Baszira al-Asada opuszczają zaufani politycy, ale prezydent Syrii – choć stoi pod ścianą i błaga Rosję o pomoc finansową – nie składa broni. Jego armia kontynuuje ofensywę przeciw powstańcom. Tymczasem każdego dnia rośnie liczba syryjskich uchodźców.
A

A już zdawało się, że sytuacja w Syrii po raz kolejny przechyla się ku jakiemuś definitywnemu rozwiązaniu. Że trwająca od półtora roku rewolucja, która teraz przerodziła się w wojnę domową – jej najnowsze apogeum to trwająca już trzeci tydzień zażarta bitwa o Aleppo, największe, bo prawie dwumilionowe miasto Syrii – zakończy się upadkiem reżimu. Tak jak w ubiegłym roku miało to miejsce w Egipcie, Tunezji i Libii.

Znów przez chwilę wydawało się, że dyktatura Baszira al-Asada autentycznie się sypie: w minionym tygodniu z kraju uciekł nie kto inny, ale sam premier Riad Hidżab, a także kilku ministrów. Będąc już za granicą, w bezpiecznym miejscu, politycy – dotąd zaufani ludzie prezydenta – deklarowali, że odcinają się od jego reżimu, i nazywali go „zbrodniczym”. Zwykli Syryjczycy – i przeciwnicy, i zwolennicy reżimu – po raz kolejny wstrzymywali oddech.

Na próżno. Reżim w...

10983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]