Reklama

Ładowanie...

Ikona apokalipsy

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Jedno zdjęcie robi dziś niezwykłą karierę w mediach i internecie. Ludzkie morze wypełzło z nor i kryjówek.
Mieszkańcy Jarmuk, obleganego od miesięcy przez wojska Asada, wylegli z kryjówek, by zdobyć trochę żywności rozdzielanej przez organizacje międzynarodowe; styczeń 2014 r. Fot. UNRWA / REUTERS
K

Kto raz je zobaczył – i zdjęcie, i morze – chyba nie wymaże go łatwo z pamięci. Zdjęcie pokazuje głodnych ludzi, czekających na swój przydział podczas dystrybucji żywności w dzielnicy Jarmuk na przedmieściach Damaszku. Nie wiadomo, kto je zrobił; w podpisie widnieje tylko nazwa UNRWA (to agenda ONZ). Do tej pory zdjęcie przedrukowało blisko tysiąc gazet na świecie. Brytyjski „Daily Mail” określił je jako ikoniczne; „Guardian” pisał, że ma potencjał, by obudzić świat do działania. Na Twitterze przesyłano je już ponad 8 milionów razy.
Zdjęcie zostało wybrane jako symbol cierpienia w Syrii i symbol kampanii Thunderclap (Grzmot), prowadzonej w mediach społecznościowych z okazji trzeciej rocznicy wybuchu tego konfliktu przez 130 organizacji humanitarnych, w tym agendy ONZ. Postulat kampanii to humanitarny dostęp do cywilów w miejscach, gdzie armia Baszara al-Asada walczy z...

4365

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]