Reklama

Scenariusze interwencji

Scenariusze interwencji

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Co się stanie, gdy Ameryka uderzy? Opcji jest kilka. Pierwsza: sytuacja w Syrii i regionie się nie zmienia. Druga: realizuje się „scenariusz iracki”. Trzecia: cały region staje w ogniu.
Bab al-Hawa w północnej Syrii, obóz dla uciekinierów z terenów ogarniętych walkami (na zdjęciu: matka z synem – odbicie w zbiorniku z wodą). Fot. Bulent Kilic / AFP / East News
B

Barack Obama chce tej interwencji: „chirurgicznej”, wymierzonej w punktowe cele, niemal jak w grze komputerowej. Taki jej obraz wyłania się z jego przemówień. Obama skupia się na jej przyczynach: atak gazowy, dokonany – według wszelkich przesłanek i dotychczasowych dowodów – przez władze Syrii na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia, który zabił tysiąc, może tysiąc czterysta osób.

Znamienne natomiast, że Obama nie mówi wiele o jej skutkach – bo te są niemal całkowicie poza kontrolą. Możliwe są wszelkie scenariusze, z wyjątkiem jednego: ustanie walk. I druga rzecz znamienna: tej interwencji boją się wszyscy, także jej zwolennicy, którzy traktują ją jak zło konieczne.

Odliczanie

Nie wiadomo, kiedy ona nastąpi. Nie wiadomo, jak się na nią przygotować, zwłaszcza, gdy jest się mieszkańcem Syrii albo sąsiedniego Libanu – połączonego z Syrią...

7718

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]