Reklama

Wszyscy mają nas gdzieś

Wszyscy mają nas gdzieś

17.06.2013
Czyta się kilka minut
W libańskim Trypolisie strzelają do siebie miejscowi sunnici – wspierający syryjską rebelię – i alawici popierający Assada: tak sąsiedni konflikt przenosi się do Libanu. Syria i jej otoczenie stają się areną sporu o dominację w świecie islamskim.
Na ulicy w Bab Al Tabbaneh – dzielnicy libańskiego miasta Trypolis zamieszkanej przez sunnitów, 7 czerwca 2013 r. Fot. Joseph Eid / AFP / EAST NEWS
S

Salah Al Rastanawi z miasta Rastan w Syrii dziś mieszka w miejscowości Cheiklar, tuż za granicą Libanu, razem z czwórką swoich dzieci i czworgiem dzieci brata, który został w Syrii. Rastan – to jedno z gniazd opozycji antyrządowej, niedaleko słynnego Homs. Salah przebywa w Libanie już od stycznia 2012 r. Najpierw mieszkał z rodziną w innym domu, ale córka właściciela również uciekła z Syrii i rodzina Salaha musiała zrobić dla niej miejsce.
W ojczyźnie był dziennikarzem, pisał do lokalnej gazety i w internecie. Opowiada mi o rządowej cenzurze, nieudanej próbie opisu masakry w jego mieście, której dokonali żołnierze na dzieciach. Jego dwaj bracia walczą po stronie syryjskiej opozycji.
– Czy ma pan teraz pracę? – pytam.
Salah mówi, że pracował przez moment w Bejrucie, ale w styczniu, podczas jego nieobecności, dom w Cheiklar został ostrzelany i trafił w niego pocisk....

20616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]